PBA Spare Shots: HOFer Randy Pedersen to Anchor Facebook Live Coverage of PBAL Seeding Round

by Bill Vint July 11, 2019 09:24

PBA Hall of Famer Randy Pedersen will anchor the Facebook LIVE coverage of the PBA League’s eight-game seeding round Monday from Bayside Bowl in Portland, Maine, before joining his FOX Sports teammates Tuesday, Wednesday and Thursday evenings for the live FS1 coverage of the PBA League Elias Cup competition.

Pedersen will be joined during Monday’s eight-game Baker team qualifying round, beginning at 10:30 a.m. EDT, by PBAL team managers. The qualifying round will determine the pairings for the “race to two points” quarterfinal round matches that will air Tuesday beginning at 7 p.m. EDT on FS1. To watch the qualifying round, visit PBA’s Facebook page: https://www.facebook.com/ProfessionalBowlersAssociation/.

For the FS1 telecasts, Pedersen will serve as color analyst alongside announcer Dave LaMont and sideline reporter Kimberly Pressler. FS1 coverage will include four hours of live quarterfinal round coverage Tuesday, two hours of semifinal round coverage Wednesday and two hours of Elias Cup championship round coverage Thursday. Tuesday’s telecast begins at 7 p.m. EDT; the Wednesday and Thursday telecasts start at 9 p.m. EDT.

PBA REGIONAL UPDATE: EX-WICHITA STATE PLAYERS WIN GRAND CASINO DOUBLES

Former Wichita State competitors A.J. Chapman of Manchester, Iowa, and Canadian Mitch Hupe’, both currently living in Wichita, Kan., teamed up to win the PBA FireLake Grand Casino Hotel & Resort Southwest Doubles, presented byDV8, at FireLake Bowling Center in Shawnee, Okla., Sunday, defeating Texans Joe Findling from Mesquite and Shawn Maldonado of Houston, 473-414, in the title match.

For Chapman, the win was his second in PBA Regional competition, while Hupé, the 2018 PBA Southwest Region Rookie of the Year, earned his first PBA title. Each collected $2,000 for the win.

The winning team qualified second after the eight-game qualifying round, earning byes directly into the best-of-three-game semifinal round where they defeated Englishman Stuart Williams, now living in Pflugerville, Texas, and his PBA Hall of Fame partner, Chris Barnes of Double Oak, Texas, 2-0.

Findling and Maldonado, qualified fourth, earning a first-round bye before defeating twin brothers Anthony and Sean Lavery-Spahr from Pasadena, Texas, 2-0, followed by a 2-1 win over qualifying leaders Paul Henderson from Watauga, Texas, and non-PBA member Marc Heninger of Tonganoxie, Kan., 2-1, in their semifinal round match.

• Will Garber of Modesto, Calif., defeated Jake Peters of Henderson, Nev., 254-225, to win the Vanessa Brown Homes West Open, presented by Track, at Yosemite Lanes in Modesto, Calif., on Sunday.

In the companion PBA50 Vanessa Brown Homes West Open, Ty Dawson of Sunnyvale, Calif., defeated Rick Memeley of Santa Maria, Calif., 225-215, for his fifth PBA50 Regional in addition to a $1,500 first prize.

In addition to the $2,000 first prize, the title was Garber’s second in PBA Regional competition. Garber defeated Taylor Jacobs of Auburn, Calif., 214-184, in the semifinal round while Peters advanced to the title match by defeating Warren Crawford of McKinleyville, Calif., 228-216.

In the PBA50 semifinal round, Dawson eliminated Chris Preble of Clovis, Calif., 191-190, and Memeley defeated Mark Mazzulla of Brentwood, Calif., 215-196.

• Brian Kretzer of Dayton, Ohio defeated Dave Axon of Bellevue, Neb., 200-190, to win the PBA50 Greater Freeport Midwest/Central Open at 4 Seasons Bowling Center in Freeport, Ill., Sunday for his 14th PBA50 Regional title and a $1,400 first prize.

Kretzer blanked tournament host Jeff Johnson, 2-0, while Axon downed Chris Gibbons of Madison, Wis., 2-1, in a best-of-three-game semifinal round to set up the championship match.

PBA Regional activity continues over the July 12-14 weekend with the PBA50 Cecil Raymond Memorial presented by Track at Brunswick Zone Deptford in Deptford, N.J., and the PBA50 Beverly Lanes Midwest/Central Open presented by MOTIV in Arlington Heights, Ill.

The July 19-21 PBA Regional calendar includes the Angola Central/Midwest Open presented by Storm at Angola Bowl in Angola, Ind., the Fort Sill Southwest Open presented by MOTIV at Twin Oaks Bowling Center in Fort Sill, Okla., and the Husted Member/Non-Member Doubles at Husted’s Hazel Dell Lanes in Vancouver, Wash.

• The July schedule of PBA Regionals concludes over the July 26-28 weekend with the PBA50 Tower Lanes Summer Classic in Tacoma, Wash.

● For complete PBA Regional schedules, rules and entry information, visit pba.com, open the “schedules” tab and click on PBA Regional Tours to find the event(s) in your area…and remember, you can follow “live scoring” for all PBA Regional events on pba.com (easily accessible for Apple and Android device users using the PBA app).

QUICK NOTES

• Pete McCordic of Katy, Texas, forfeited his eligibility to compete in PBA competition almost 20 years ago when he became PBA Southwest Region manager, but as a proven PBA competitor with two PBA Tour and seven PBA Regional titles to his credit (plus a memorable nationally-televised 300 game in Torrance, Calif., in 1987) prior to accepting his new job, he has pursued his competitive challenges elsewhere. Proving he can still roll the ball with authority, the 65-year-old McCordic won the Super Senior Singles title in the recently-completed Bowlers Journal Championships held in conjunction with the USBC Open Championships in Las Vegas. McCordic won the 60-and-older event with a 717 series, two years after winning the BJ Senior Singles title with an 812 series. For more information about how PBA members fared in the Bowlers Journal Championships as well as the USBC Open Championships, visit https://www.bowl.com/openchamp/.

• Julian Michael Salinas of Richmond, Texas, posted a 42-game total of 9,197 pins, including match play bonus pins, to defeat Bryce Oliver of Cuyahoga Falls, Ohio, by 28 pins and Hannah Diem of Seminole, Fla., had a total of 8,653 pins to top Caroline Thesier of Mooresville, N.C., by 27 pins to win the boys’ and girls’ Teen Masters varsity titles Saturday at Sawgrass Lanes in Tamarac, Fla.


• Reminder
: Tickets to attend the Barbasol PBA Tour Finals presented by Red Rock Casino, Resort & Spa in Las Vegas are still available. Visit https://www.eventbrite.com/e/barbasol-pba-tour-finals-presented-by-red-rock-casino-resort-spa-tickets-57610119418. Jason Belmonte, Jakob Butturff, Anthony Simonsen, EJ Tackett, Marshall Kent, Bill O’Neill, Andrew Anderson and Kris Prather will compete in the Finals live by CBS Sports Network over a span five shows (two two-hour shows on Saturday, July 20 and two two-hour shows plus the one-hour finale on Sunday, July 21).

If you enjoyed this post, please consider sharing it.

Trip to Watch Sunday's TOC Finals Next for 10-Year-Old Who Bowled 300 and Appeared on Jimmy Kimmel LIVE

by Bill Vint February 5, 2019 13:30

FAIRLAWN, Ohio – Kai Strothers, a 10-year-old from Maplewood, N.J., hopes to one day follow in the footsteps of his favorite Professional Bowlers Association stars – Jason Belmonte and Gary Faulkner Jr. – and bowl on the sport’s biggest stage.

Kai took a big step toward that goal on January 19 when he bowled his first 300 game in his youth league at Jersey Lanes in nearby Linden, a feat that landed him an appearance on Jimmy Kimmel LIVE via satellite.

Now, thanks to an invitation from Go Bowling! PBA Tour Commissioner Tom Clark, Kai and his parents will have a front row seat for one of professional bowling's most prestigious championship rounds when he attends Sunday’s PBA Tournament of Champions finals at AMF Riviera Lanes in Fairlawn, Ohio. The stepladder finals air live on FOX at 4:30 pm EST.

"Kai's accomplishment on the lanes and his awesome performance on Jimmy Kimmel are inspiring," Clark said. "I cannot wait to introduce Kai to PBA legend Carmen Salvino at the finals and listen to that conversation. Whether you are 10 or 85, we are all chasing 300."

Salvino is bowling in his 29th PBA Tournament of Champions this year at the record age of 85.

If a PBA bowler rolls 300 in the TOC championship game on Sunday, he will win a $1 million bonus as part of the PBA's #Chasing300 campaign. In the case of any 300 game on the PBA on FOX Sports schedule this season, Tour sponsor Go Bowling's "Go Bowling America" promotion will also give a free game of bowling coupon to everyone registered at www.gobowling.com/BowlFreeAmerica.

When Kai was asked by Kimmel what else he’d like to accomplish after becoming the youngest bowler ever to bowl a 300 game in New Jersey, the 197-average youth bowler said his dream is to someday become a professional bowler.

The 10-year-old will see what it's like under the brightest lights in the game this Sunday.

To view Kai's appearance on the Kimmel show's YouTube channel: https://www.youtube.com/watch?v=vtK7ephq5BY

# # #

If you enjoyed this post, please consider sharing it.

Teen Master Match Play Round Results

by Jason Thomas August 2, 2011 16:28
 
Teen Masters Laurel Lanes Mount Laurel, NJ Tuesday, August 2, 2011 TEEN MASTERS MATCH PLAY ROUNDS (updated 8:23 p.m. ET) HIGH SCHOOL BOYS ROUND OF 4 Single elimination, best-of-five games match play. #10 A.J. Chapman 197 169 197 149 213 #6 T. Genova 162 181 171 155 221 T. Genova advances to face #1 A. J. Johnson #9 R. Hilferink 215 213 188 201 #5 Z. Hattori 244 226 169 247 Z. Hattori advances to face #2 Ryan Ventillo HIGH SCHOOL GIRLS ROUND OF 4 Single elimination, best-of-five games match play. #3 M. O'Brien 146 184 175 #6 R. Vaughn 170 195 220 R. Vaughn advances to face #1 Elise Bolton #4 C. Lieber 187 214 171 172 #5 M. Hannon 220 219 170 184 M. Hannon advances to face #2 Gabriella Mayfield UNDER 14 BOYS ROUND OF 2 Single elimination, best-of-five games match play. #2 P. Cerda 223 254 171 #3 B. Soedermasto 147 168 153 P. Cerda advances to face #1 Wesley Low Jr. UNDER 14 GIRLS ROUND OF 2 Single elimination, best-of-five games match play. #2 T. Gray 196 191 130 161 #4 A. Wahner 155 170 170 157 T. Gray advances to face #1 Ashley Dunn HIGH SCHOOL BOYS ROUND OF 8 Single elimination, best-of-five games match play. Qualifiers 3-8 bowl. #3 J. Juarez 198 227 183 181 #10 A. J. Chapman 216 217 221 211 Winner - A.J. Chapman #6 T. Genova 180 148 171 180 243 #7 T. Liverman 170 136 206 181 155 Winner - T. Genova #4 C. Doyle 201 192 182 190 171 #9 R. Hilferink 188 203 190 156 180 Winner - R. Hilferink #5 Z. Hattori 224 223 218 #8 M. Bukovsky Jr. 174 188 148 Winner - Z Hattori HIGH SCHOOL GIRLS ROUND OF 8 Single elimination, best-of-five games match play. Qualifiers 3-8 bowl. #3 M.O'Brien 174 213 154 #10 E. Schneider 155 189 147 Winner - M. O'Brien #6 R. Vaughn 181 171 187 167 #7 M. Novak 167 224 178 149 Winner - R. Vaughn #4 C. Lieber 160 200 254 211 #9 A. Crowder 197 192 135 170 Winner - C. Lieber #5 M. Hannon 234 182 174 #8 K. Simpson 161 146 152 Winner - M. Hannon BOYS UNDER 14 ROUND OF 4 Single elimination, best-of-five games match play. Qualifiers 3-8 bowl. #2 P. Cerda 244 202 166 169 #5 B. Kelley 214 153 169 165 Winner - P. Cerda #3 S. Soedermasto 198 138 208 218 #4 M. Karolewski 155 191 182 209 Winner - S. Soedermasto GIRLS UNDER 14 ROUND OF 4 Single elimination, best-of-five games match play. Qualifiers 3-8 bowl. #2 T. Gray 158 162 170 186 178 #5 O. Lopera 164 132 180 142 177 Winner - T. Gray #3 T. Todd 189 149 183 155 #4 A. Wahner 234 179 157 156 Winner - A. Wahner *These bowlers have advanced to Grand Central Station Based On Qualifying Round Scores. High School Boys 1, Adam "A.J." Johnson, Oswego, Ill., 3,773. 2, Ryan Ventillo, New City, N.Y., 3,640. High School Girls 1, Elise Bolton, Merritt Island, Fla., 3,553. 2, Gabriella Mayfield, Lake Isabella, Calif., 3,505. Under 14 Boys 1, Wesley Low Jr., Palmdale, Calif., 3,682. Under 14 Girls 1, Ashley Dunn, Palmdale, Calif, 3,297.

If you enjoyed this post, please consider sharing it.

Teen Masters - Results Qualifying Round Three

by Jason Thomas August 2, 2011 15:58
 
Teen Masters Laurel Lanes Mount Laurel, NJ Tuesday, August 2, 2011 QUALIFYING SCORES - ROUND THREE Boys High School Division. 10 Boys Advance 1, Adam "A.J." Johnson, Oswego, Ill., 3,773. 2, Ryan Ventillo, New City, N.Y., 3,640. 3, Jeffrey Juarez, East Meadow, N.Y., 3,609. 4, Kamron Doyle, Brentwood, Tenn., 3,585. 5, Zack Hattori, Las Vegas, 3,553. 6, (TIE) Tommy Genova, Elmont, N.Y., Tyler Liverman, Wake Forest, N.C., 3,546. 8, Michael Bukovsky Jr., Baldwin, N.Y., 3,542. 9, Ramon Hilferink, 'S-Heerenberg, NU, 3,541. 10, A.J. Chapman, Manchester, Iowa, 3,540. 11, Nicholas Cooper, Clarkston, Mich., 3,519. 12, Andrew Fenn, Elmont, N.Y., 3,505. 13, Kenneth Smith, Venice, Fla., 3,476. 14, Doug Tonucci, Waldorf, Md., 3,471. 15, Nicholas Caruana, Holbrook, N.Y., 3,432. 16, David Lance, Merritt Island, Fla., 3,415. 17, Kyle Anderson, Lockport, Ill., 3,383. 18, Dylan Northrup, Wesley Chapel, Fla., 3,381. 19, Victor Ma, Bayside, N.Y., 3,366. 20, Ruben Vallejo, San Juan, Puerto Rico, 3,344. 21, Teva Warren, Margate, Fla., 3,322. 22, Bryant Ezell, Fayetteville, Ark., 3,312. 23, Christopher Fort, Peachtree City, Ga., 3,303. 24, Tyler Satter, Salem, Ore., 3,295. 25, Justin Villa, Simi Valley, Calif., 3,285. 26, Greg Young, Viera, Fla., 3,275. 27, Benjamin Sobel, New York, 3,265. 28, Mathew Jackson, Chesapeake, Vir., 3,264. 29, Brett Glenn, Springdale, Ark., 3,256. 30, Russ Oviatt, Sioux Falls, S.D., 3,220. 31, Nick Spinelli, Wantagh, N.Y., 3,172. 32, A.J. Ruff, Jamestown, Tenn., 3,154. Girls High School Division. 10 Girls Advance 1, Elise Bolton, Merritt Island, Fla., 3,553. 2, Gabriella Mayfield, Lake Isabella, Calif., 3,505. 3, Morgan O'Brien, Lorima, Wis., 3,448. 4, Correen Lieber, Issaquah, Wash., 3,424. 5, Melanie Hannon, Cheektowaga, N.Y., 3,323. 6, Rachel Vaughn, Port St. Lucie, Fla., 3,284. 7, Molly Novak, Burnsville, Minn., 3,160. 8, Katelyn Simpson, Boise, Idaho, 3,147. 9, Ashley Crowder, Tamarac, Fla., 3,140. 10, Erica Schneider, Levittown, N.Y., 3,107. 11, Haley Rubin, Brandon, S.D., 3,090. 12, Rebecca Gotterbarn, Garden City South, N.Y., 3,052. Boys Under 14 Dvision. 5 Boys Advance 1, Wesley Low Jr., Palmdale, Calif., 3,682. 2, Pablo Cerda, Sunrise, Fla., 3,385. 3, Brandon Soedarmasto, Levittown, N.Y., 3,382. 4, Michael Karolewski, Middle Island, N.Y., 3,345. 5, Blake Kelley, Manchester, Conn., 3,150. 6, Tyler Zogg, Chesapeake, Vir., 3,149. 7, Kyle Gordon, Indian Harbour Beach, Fla., 3,136. 8, Sean Wilcox, Altamont Springs, Fla., 3,082. 9, Michael Regan, East Northport, N.Y., 3,078. 10, Christian Hicks, Boerne, Texas, 3,012. Girls Under 14 Dvision. Five Girls Advance 1, Ashley Dunn, Palmdale, Calif, 3,297. 2, Taryn Gray, Greenville, Texas, 3,214. 3, Taylor Todd, Klamath Falls, Ore., 2,836. 4, Adel Wahner, Baytown, Texas, 2,804. 5, Olivia Lopera, East Islip, N.Y., 2,790.

If you enjoyed this post, please consider sharing it.

Teen Masters Qualifying Scores - Round Two

by Jason Thomas August 1, 2011 09:47
 
Teen Masters Laurel Lanes Mount Laurel, NJ Monday, August 1, 2011 QUALIFYING SCORES - ROUND TWO Boys High School Division After 12 Games. Top 32 Boys Advance To Qualifying Round Three 1, Adam "A.J." Johnson, Oswego, Ill., 2,505. 2, Jeffrey Juarez, East Meadow, N.Y., 2,468. 3, Ryan Ventillo, New City, N.Y., 2,450. 4, Kamron Doyle, Brentwood, Tenn., 2,440. 5, Tyler Liverman, Wake Forest, N.C., 2,437. 6, Michael Bukovsky Jr., Baldwin, N.Y., 2,386. 7, Tommy Genova, Elmont, N.Y., 2,362. 8, Andrew Fenn, Elmont, N.Y., 2,351. 9, Zack Hattori, Las Vegas, 2,342. 10, A.J. Chapman, Manchester, Iowa, 2,338. 11, Nicholas Caruana, Holbrook, N.Y., 2,316. 12, Ramon Hilferink, 'S-Heerenberg, NU, 2,309. 13, Bryant Ezell, Fayetteville, Ark., 2,301. 14, Teva Warren, Margate, Fla., 2,280. 15, (TIE) David Lance, Merritt Island, Fla., Dylan Northrup, Wesley Chapel, Fla., 2,271. 17, Doug Tonucci, Waldorf, Md., 2,258. 18, Kyle Anderson, Lockport, Ill., 2,244. 19, Ruben Vallejo, San Juan, Puerto Rico, 2,237. 20, Kenneth Smith, Venice, Fla., 2,234. 21, Nicholas Cooper, Clarkston, Mich., 2,233. 22, Benjamin Sobel, New York, 2,232. 23, A.J. Ruff, Jamestown, Tenn., 2,225. 24, Tyler Satter, Salem, Ore., 2,217. 25, Mathew Jackson, Chesapeake, Vir., 2,196. 26, Nick Spinelli, Wantagh, N.Y., 2,193. 27, Victor Ma, Bayside, N.Y., 2,187. 28, Russ Oviatt, Sioux Falls, S.D., 2,183. 29, Christopher Fort, Peachtree City, Ga., 2,182. 30, Justin Villa, Simi Valley, Calif., 2,179. 31, (TIE) Brett Glenn, Springdale, Ark., and Greg Young, Viera, Fla., 2,174. - did not advance - 33, (TIE) Malcolm James, Woodbridge, Vir., and Ryan Patterson, Washington, W. Vir., 2,154. 35, Zakary Edgerton, Greenville, Texas, 2,142. 36, Brian Crater, Hudson, Mich., 2,134. 37, Bradley Nordick, Fargo, N.D., 2,129. 38, Christopher Cappellini, West Islap, N.Y., 2,127. 39, Stephen Dubatowka, Beaufort, S. Car., 2,122. 40, Tyler Vitelli, Annandale, N.J., 2,105. 41, Cody Shoemaker, Hanover, Penn., 2,103. 42, Brandyn Cox, Petersburg, Vir., 2,098. 43, Justin Tan, Flower Mound, Texas, 2,093. 44, Nole Harrington, Sioux, Falls, S.D., 2,090. 45, Joe Ayala, Hopewell Junction, N.Y., 2,089. 46, Tyler Bartee, Windsor, Conn., 2,084. 47, Gregory Tack, Port Murray, N.J., 2,083. 48, Frank Masone, Smithtown, N.Y., 2,080. 49, Andrew Bonin, Greenwood, Ark., 2,067. 50, Shin Kasahara, Rome, Ga., 2,056. 51, Jay Trevor Lewis, Perry Hall, Md., 2,055. 52, Cody Lubacky, Boise, Idaho, 2,050. 53, Erik Zimmerman, Deer Park, N.Y., 2,042. 54, Nicholas Harris, Lewiston, Idaho, 2,041. 55, Justin Borneo, Laurelton, N.Y., 2,039. 56, Phillip Friedman, E. Brunswick, N.J., 2,036. 57, Nicholas Carbonetto, Blauvelt, N.Y., 2,033. 58, Sam Resha, Clarksville, Tenn., 2,012. 59, William Reynolds, Mount Sinai, N.Y., 2,011. 60, Daymian Mcgraw, Sioux Falls, S.D., 2,009. 61, (TIE) Arnold Yuen, Bayside, N.Y., and Vernon Billington II, Middletown, Conn., 1,987. 63, (TIE) Josh Brown, O'Fallon, Ill., and Haydn Wooten, Mount Holly, N.C., 1,986. 65, Kayne Hibbard, Nampa, Idaho, 1,979. 66, Ryan Fiorillo, Wantagh, N.Y., 1,977. 67, Tyler Whittle, Chesapeake, Vir., 1,975. 68, Christopher Ciccarelli, Cartersville, Ga., 1,974. 69, Joshua Kramer, Garden City, N.Y., 1,970. 70, Omar Ortiz, Toa Alta, NU, 1,963. 71, Tyler Fick, Baltimore, 1,958. 72, Michael Jarosch, Franklin Square, N.Y., 1,957. 73, (TIE) Jonathan Cox, Petersburg, Va., and Jacob Klein, East Islap, N.Y., 1,953. 75, Steven Hamlin, Farmingdale, N.Y., 1,936. 76, Jeff Murtha, Langhorne, Penn., 1,919. 77, Brandon Kearns, Yardley, Penn., 1,908. 78, Brian Miller, Jamestown, Tenn., 1,884. 79, Avery Lopez, Pocatello, Idaho, 1,882. 80, Jonathan Cheadle, East Islap, N.Y., 1,879. 81, Livio Bolzon, Chicago, 1,876. 82, Stephan Rourke, East Islip, N.Y., 1,874. 83, Gary Pacheco, Brooklyn, N.Y., 1,872. 84, Mathew DiGiantomasso, Central Islap, N.Y., 1,849. 85, Ryan Watson, Suffolk, Vir., 1,836. 86, Alec Johnson, Pocatello, Idaho, 1,803. 87, Ruben Lebron, Carolina, Puerto Rico, 1,800. 88, Michael Zelyez, Kernersville, N.C., 1,765. 89, Michael Kissel, East Islap, N.Y., 1,762. 90, Sean Mott, Levittown, N.Y., 1,760. 91, John Shumate, Clarksville, Tenn., 1,715. 92, Cody Blair, Chesapeake, Vir., 1,673. 93, Joshua Martin, Adams, Tenn., 1,647. 94, Jesse Wanamaker, Clarkesville, Tenn., 1,634. 95, Brandon Masterson, Springdale, Ark., 1,482. Girls High School Division After 12 Games. Top 12 Girls Advance To Qualifying Round Three 1, Correen Lieber, Issaquah, Wash., 2,357. 2, Gabriella Mayfield, Lake Isabella, Calif., 2,298. 3, Morgan O'Brien, Lorima, Wis., 2,291. 4, Elise Bolton, Merritt Island, Fla., 2,281. 5, Melanie Hannon, Cheektowaga, N.Y., 2,241. 6, Rachel Vaughn, Port St. Lucie, Fla., 2,219. 7, Erica Schneider, Levittown, N.Y., 2,120. 8, Molly Novak, Burnsville, Minn., 2,110. 9, Ashley Crowder, Tamarac, Fla., 2,087. 10, Haley Rubin, Brandon, S.D., 2,071. 11, Rebecca Gotterbarn, Garden City South, N.Y., 2,066. 12, Katelyn Simpson, Boise, Idaho, 2,058. - did not advance - 13, Taylor Monzietti, Astoria, N.Y., 2,002. 14, (TIE) Destiny Velez, Hurst, Texas, Melanie Crawford, Allen, Texas, 1,993. 16, Krystina Nealon, Coral Springs, Fla., 1,968. 17, Chelsey Merklinger, Knizers, Penn., 1,942. 18, Tara Lopez, Plano, Texas, 1,919. 19, Daniele Roca, Garden City Park, N.Y., 1,916. 20, Jacqueline Evans, Acton, Mass., 1,914. 21, Hannah Krueger, Mount Holly, N.C., 1,909. 22, Shelby Miller, Klamath Falls, Ore., 1,905. 23, Bethany Duchowny, Ballston Lake, N.Y., 1,902. 24, Kristina Genova, Elmont, N.Y., 1,885. 25, Brandii Brady, Chester, Va., 1,879. 26, Milani Merritt, Jamaica, N.Y., 1,871. 27, Mikayla Cook, Binghamton, N.Y., 1,845. 28, Alyssa Foley, Newtown, Penn., 1,778. 29, Allison Seidel, Denver, Penn., 1,765. 30, Carly Phelps, Boise, Idaho, 1,751. 31, Holly Zink, Port Jefferson, N.Y., 1,750. 32, Alexa DeFazio, Islap Terrace, N.Y., 1,741. 33, Courtney Todd, Klamath Falls, Ore., 1,737. 34, Sarah Smith, Chattanooga, Tenn., 1,672. 35, Hannah Smith, Chattanooga, Tenn., 1,533. 36, Deanna Haley, Clarksville, Tenn., 1,354. Boys Under 14 Dvision After 12 Games. Top 10 Boys Advance To Qualifying Round Three 1, Wesley Low Jr., Palmdale, Calif., 2,476. 2, Pablo Cerda, Sunrise, Fla., 2,316. 3, Michael Karolewski, Middle Island, N.Y., 2,176. 4, Brandon Soedarmasto, Levittown, N.Y., 2,151. 5, Tyler Zogg, Chesapeake, Vir., 2,116. 6, (TIE) Blake Kelley, Manchester, Conn., and Sean Wilcox, Altamont Springs, Fla., 2,106. 8, Christian Hicks, Boerne, Texas, 2,077. 9, Michael Regan, East Northport, N.Y., 2,061. 10, Kyle Gordon, Indian Harbour Beach, Fla., 2,050. - did not advance - 11, Pio Aspiras, Chesapeake, Va., 2,045. 12, Kennon McFalls, Gastonia, N.C., 2,040. 13, Nick DeFazio, Islap Terrace, N.Y., 2,039. 14, Anthony Naujokas, Lake Ronkonkoma, N.Y., 1,978. 15, Aaron Johnson, Sioux Falls, S.D., 1,974. 16, Austin Cooper, Greenville, Texas, 1,956. 17, Michael Ma, Camarillo, Calif., 1,946. 18, Adam Zimmerman, Dear Park, N.Y., 1,927. 19, Jack Cook, Denville, N.J., 1,887. 20, Max Miller, Coco Beach, Fla., 1,882. 21, Bradley Hartsfield, Auburndale, Fla., 1,868. 22, Bailey Mays, Wylie, Texas, 1,864. 23, James Keegan Stockton, Clarksville, Tenn., 1,830. 24, Brayden Prockish, Berryton, Kan., 1,817. 25, Brendan Thomas, Verona, N.Y., 1,745. 26, Welby Spanton, Citrus Heights, Calif., 1,743. 27, Spencer Armstrong, Buffalo Center, Iowa, 1,685. 28, Adam Glickman, Woodmere, N.Y., 1,673. 29, Connor Kramer, Garden City South, N.Y., 1,566. 30, Zane Lipson, Woodmere, N.Y., 1,278. Girls Under 14 Dvision After 12 Games. Top Five Girls Advance To Qualifying Round Three 1, Taryn Gray, Greenville, Texas, 2,213. 2, Ashley Dunn, Palmdale, Calif, 2,112. 3, Taylor Todd, Klamath Falls, Ore., 1,879. 4, Adel Wahner, Baytown, Texas, 1,875. 5, Olivia Lopera, East Islip, N.Y., 1,864. - did not advance - 6, Christie Draper, McKinney, Texas, 1,804. 7, Heather Trapp, Chester, Vir., 1,748. 8, Elizabeth Ferraro, Beth Page, N.Y., 1,697. 9, Rhianna Smith, Mount Olive, N.J., 1,650. 10, Amanda Naujokas, Lake Ronkonkoma, N.Y., 1,608. 11, Kaylee Lovett, Clarksville, Tenn., 1,551. 12, Alyssa Rasmussen, Eagle, Idaho, 1,465. 13, Mallory Liversedge, Meridian, Idaho, 1,363.

If you enjoyed this post, please consider sharing it.